DEVA ULUSLARARASI PAZARLAR

GMP Denetimleri 

2017 yılı içerisinde Kartepe, Çerkezköy-1 ve Çerkezköy-2 tesislerimizin tamamı Türkiye, Kenya ve Irak sağlık otoriteleri GMP denetimlerinden başarıyla geçmiş ve onay almıştır.

Bunun yanında, Çerkezköy-1 ve Çerkezköy-2 tesislerimiz veteriner tıbbi ürünler kapsamında Bulgaristan sağlık otoritesi GMP denetiminden geçmiş ve onay almıştır. 

Beşeri İlaç ve Ham Madde İhracatı 

Yurt dışındaki ilaç firmaları ve distribütörler ile anlaşmalar 2017 yılında da sürdürülmüş, ürünlerin DEVA markasıyla ve lisans sözleşmeleriyle yurt dışı pazarlara satışı, ana iş modelleri olarak devam etmiştir. 

Yeni anlaşmaların ve stratejilerin sonuçlarını vermeye devam ettiği 2017 yılında, DEVA’nın beşeri ilaç ve ham madde ihracatı, bir önceki seneye göre %21,5 artarak yaklaşık 17,8 milyon USD olarak gerçekleşmiştir. 

Global anlamda büyüme stratejisi; yeni pazarlara giriş ve mevcut pazarlardaki gücün yeni ruhsatlarla artırılması olmak üzere iki temel yöntemle sürdürülmektedir. 2017 yılında 28 ülkede toplam 112 adet ruhsat alınmış, böylece toplamda 55 ülkede 544 ruhsat sayısına ulaşılmıştır. 

2016 yılında aldığımız FDA onayının ardından dünyanın en büyük ilaç pazarı olan Amerika’ya ilk ihracatımızı Kartepe üretim tesisimizde üretilen Esomeprazol ürünümüz ile 2017’nin Nisan ayında gerçekleştirdik. 

Hemen Kasım ayı içerisinde de ABD’ye ikinci ürün ihracatımız Temozolomid ile gerçekleştirildi. 

Almanya’da Devatis ile başladığımız imatinib satışlarımız 8 farklı ihale kuruluşunun ihalelerine katılmamız ile hızlandı. Bunun yanı sıra diğer onkoloji ürünlerimiz ile de Almanya’nın önde gelen sigorta şirketlerinin yeni ihalelerini kazandık. DEVA NZ markası ile de Yeni Zelanda’da faaliyet gösterirken ihaleler kazandık ve büyümeye devam ettik. 

Diğer ülkelerde ise yeni distribütörlük anlaşmaları imzalayıp yeni ürün lansmanları yapmayı sürdürdük; Rusya ile yeni satış ve tedarik anlaşmaları yaptık, Pakistan ve Vietnam’ın en büyük ilaç dağıtım şirketleri ile distribütörlük sözleşmeleri imzalayarak, Kosta Rika’da ihale pazarındaki gücümüzü artırmaya yönelik yeni bir adım attık. Kırgızistan’a ilk ürün ihracatımız gerçekleştirdik. 

Balkanlar’da çeşitli ülkelerde Sağlık Bakanlığı ihaleleri kazandık, böylelikle bu ülkelerde DEVA, hastane grubu ürünlerinde de bilinir hale geldi. Arnavutluk’ta yine bir yıl süre ile yeni ihaleler kazandık. Her geçen gün daha çok ülkede eczane raflarında DEVA ürünü görmekten gurur duyuyoruz. Kuzey Afrika’da Cezayir, Tunus ve Fas’ta inhaler ve onkoloji ürünleri için yeni anlaşmalar imzaladık. 

Uluslararası Platformdaki Tanıtım Faaliyetleri 

Küresel ölçekte ticari faaliyetlerimiz hızla büyürken, itibar anlamında da bu pazardaki varlığımızı katıldığımız fuarlarla duyurduk. Bu doğrultuda bu yıl Frankfurt’ta düzenlenen dünyanın en büyük ilaç ve ilaç bileşenleri fuarı olan CPhI Worldwide’a katılarak iş bağlantılarımızı güçlendirdik. 

New York’ta gerçekleşen ve ilaç sektörünün önde gelen oyuncularını bir araya getiren DCAT Toplantıları’nda, Kuzey Amerika pazarına yönelik önemli görüşmeler yaptık. Yine, İstanbul’da, Avrasya’nın en kapsamlı ilaç ve hammadde fuarı CPhI’a ana sponsor olarak katılarak yeni iş fırsatlarını değerlendirdik. 

Pakistan’ın Lahore kentinde gerçekleşen Pakmedica fuarına katılarak yeni iş fırsatları için görüşmeler yaptık. 

2017 yılı boyunca bu ve benzeri uluslararası organizasyonlara da katılarak DEVA Holding’in bu alandaki iletişim ağı genişletilmiş, yeni iş ortaklarıyla anlaşmalara zemin hazırlanmıştır. 

Katılım sağlanan önemli kongre ve fuarlar: 

- Arab Health - Birleşik Arap Emirlikleri 

- Pharmagora Plus - Fransa 

- CPhI - Istanbul Türkiye 

- CPhI North America - ABD 

- DCAT ABD 

- Europlex - Viyana 

- Pakmedica - Pakistan 

- CPhI Worldwide - Almanya

2017 yılında da iş ortaklarımızın satış ve pazarlama ekiplerine, medikal ve ürün müdürlerimizin destekleriyle ürün eğitimleri desteği verilmiş, Azerbaycan, Özbekistan, Etiyopya ve Bosna Hersek gibi farklı ülkelerde ürün lansmanları yapılmıştır.

DEVA HABERLER

Dünyanın en büyük ve kapsamlı ilaç fuarı CPhI Worldwide, bu yıl 13-15 Ekim tarihlerinde Madrid’de gerçekleştirildi. 2500’den fazla firmanın katıldığı fuarı yaklaşık 150 ülkeden 36,000’in üzerinde sağlık profesyoneli ziyaret etti. Ana faaliyet konusu beşeri ilaç ve ilaç hammaddesi üretimi ve pazarlaması olan, bununla birlikte veteriner ilacı, kolonya ve tıbbi ampul üretimi de gerçekleştiren DEVA, CPhI Worldwide’da yer aldı.

DEVA İLETİŞİM

INTERNATIONAL MARKETS

ADRES: Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Caddesi No:1 KÜÇÜKÇEKMECE / İSTANBUL

TELEFON: 0 (212) 692 92 92 (PBX)

FAX: 0 (212) 697 00 24

E-MAIL: export@DEVA.com.tr

TWITTER: https://twitter.com/DEVAHolding_Int

DEVA GLOBAL

DEVA 25’ ten fazla ülkeye ilaç ve ilaç hammaddesi ihracatı yapmaktadır.

DEVA Holding AB ülkeleri de dahil olmak üzere şu anda yaklaşık 300 ruhsatta sahiptir.

DEVA Holding’in ilaç sektöründeki uluslararası operasyonları aşağıdaki iş modellerine bağlı olarak gerçekleşmektedir.

-        Distribütörlük

-        Lisans Satış ve Tedariği

-        DEVA Markalı Ürünlerin Direkt Satışı

-        Fason Üretim

-        Ortak  Geliştirme